Jak tworzymy nasze kosmetyki?

Podpatrujemy przyrodę. To ona daje nam mnóstwo gotowych rozwiązań kosmetycznych.

Oleje, masła, zioła, glinki i inne składniki naturalne są niezwykle wdzięcznym materiałem do pracy. Niestety są często mniej stabilne od ich chemicznych odpowiedników, dlatego w opracowaniu naszych receptur korzystamy z fachowej wiedzy technologów.

W efekcie oferujemy unikatowy produkt o wysokiej zawartości ekstraktu z naszej ekologicznej jagody kamczackiej (Lonicera caerulea), bo aż 10% i bogaty skład substancji aktywnych.

Owoc dalekiej północy

W języku ludów Ainu, które zamieszkiwały Japonię nazwa haskap znaczy „niebieski skarb na końcu gałązki”, a owoc był uznawany za eliksir życia i młodości. Jagoda haskap (w Polsce nazywana jagodą kamczacką) jest znana na wyspie Hokkaido od wieków i niezwykle ceniona z uwagi na swoje właściwości prozdrowotne.

Kobiety ajnoskie używały soku z haskap do robienia charakterystycznych tatuaży wokół ust. Wyrabiały też przepięknie zdobione ornamentami tkaniny, które zainspirowały nasze logo. Więcej o Ainu i co ciekawe polskim wkładzie w ocalenie ich kultury można przeczytać tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ajnowie

Od Hasukapu, bo tak wymawia się po japońsku, przyjęto międzynarodową nazwę owocu.

HASKAP – bogactwo anty­oksydantów znane od wieków

Owoce jagody kamczackiej (haskap) od setek lat wykorzystywane były w medycynie ludowej w celu zmniejszenia ryzyka nadciśnienia, jaskry, zawału serca, niedokrwistości, osteoporozy i chorób przewodu pokarmowego a nawet malarii.

Właściwości te związane są przede wszystkim z fitoskładnikami zawartymi w tych owocach.

Jagoda kamczacka jest jednym z bogatszych źródeł antocyjanów, silnych antyoksydantów. Dzięki swojej budowie chemicznej działają kilkukrotnie silniej niż witamina C, czy inne znane antyoksydanty witamina A i E (Lila M.A 2004, Miguel MG 2011).

Jagody kamczackie są też bogatym źródłem kwasów fenolowych. Głównym kwasem fenolowym w haskapie jest kwas chlorogenowy, ten sam, który znaleźć można np. w zielonej herbacie.

Owoce jagody kamczackiej to także źródło innych korzystnych dla zdrowia flawonoidów, w tym kwercetyny i jej glikozydów, katechin i proantocyjanidyn.

HASKAP – oCHRONA STRUKTURY KOMÓRKOWEj

Na skutek działania wolnych rodników dochodzi do oksydacyjnego uszkodzenia struktur DNA. Proces ten zachodzi tysiące razy dziennie w obrębie każdej komórki ciała. Badacze sądzą, że jest to jeden z powodów starzenia się. Błędy i niewydolność naprawy materiału genetycznego jest przyczyną degeneracji komórek i ich wejścia na ścieżkę nowotworową.

Reaktywne formy tlenu (RFT), takie jak rodnikowy anion ponadtlenkowy, rodnik hydroksylowy, nadtlenek wodoru i tlenek azotu w niskich stężeniach są niezbędne w komórkach, gdyż biorą udział w procesach sygnalizacyjnych i homeostazie fizjologicznej. Gdy jednak te reaktywne formy tlenu osiągają wysokie stężenia powodują uszkodzenia materiału genetycznego. Nadmiar tych związków sprzyja starzeniu się komórek i procesom nowotworowym.

BOGACTWO PRZECIW­UTLENIACZY

Przeciwutleniacze chronią nasze komórki przed uszkodzeniami wywołanymi na skutek działania wolnych rodników i niestabilnych cząsteczek. Jagody kamczackie uważane są za jedne z najbogatszych źródeł przeciwutleniaczy. Antyoksydanty obecne w jagodzie kamczackiej mogą ograniczać uszkodzenia komórkowe wywołane na skutek oddziaływania reaktywnych form tlenu a tym samym zapobiegać procesom nowotworowym i spowalniać procesy starzenia.

Zdolność antyoksydacyjna haskapu oceniona przy użyciu wielu wskaźników (ORAC, DPPH, CAA, FCR) jest uznawana za jedną z najwyższych wśród innych owoców jagodowych (borówki, czarnej maliny, aronii). W przeprowadzonych badaniach różnych odmian jagody kamczackiej uzyskano zmniejszenie ilości wolnych rodników o 35% do 90% (Sharma A 2021).

Ekstrakt bio jagody kamczackiej użyty do produkcji maseczki BioHASKAP uzyskał wartość ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity – wskaźnik zdolności pochłaniania reaktywnych form tlenu) wysokości 28 950 μmol/100g

Liczne testy in vitro potwierdziły, że jagody haskap jak i ich wyciągi działają silnie przeciwutleniająco i chronią komórki przed stresem oksydacyjnym.

OCHRONA PRZED PROMIENIOWANIEM SŁONECZNYM UV

Promieniowanie słoneczne UV docierające do powierzchni Ziemi obejmuje ok. 90-99% UVA i 1-10% UVB. Światło UVB jest w dużej mierze pochłaniane (95%) przez ochronną warstwę ozonową. Niezależnie od tego, UVB jest najbardziej aktywną częścią światła UV na którą jesteśmy eksponowani. UVB jest bardziej genotoksyczne i około 1000 razy bardziej zdolne powodować oparzenia słoneczne niż UVA.

Czescy naukowcy z Palacky University zaobserwowali, że jagoda kamczacka ochroni przed promieniowaniem UV. Wykazano, że jagoda kamczacka wyraźnie ogranicza proces utleniania lipidów i zapobiega uszkodzeniom DNA w keratynocytach naświetlanych UVB. ( Svobodova A 2009, Journal of Dermatological Science). Odgrywają one istotną funkcję w procesie „uszczelniania” skóry. W połączeniu z cementem międzykomórkowym tworzą barierę, która zapobiega wnikaniu do skóry szkodliwych substancji oraz zapobiegają utracie wody z organizmu. Keratynocyty odpowiadają za żywą warstwę naskórka, a także wytwarzają wiele cennych substancji takich jak: kolagen typu IV, lamininę i fibronektynę, razem tworzące błonę podstawną, znajdują się między naskórkiem a skórą właściwą.

W badaniu przeprowadzonym na bezwłosych myszkach, które były karmione ekstraktem z jagody kamczackiej wykazano działanie ochronne przed promieniowaniem i zmniejszenie zmian w jądrach komórkowych warstwy podstawnej skóry eksponowanych na UVA (Vostalova J 2013)


DZIAŁANIE PRZECIWZAPALNE

Stany zapalne są naturalną reakcją obronną organizmu przed czynnikami zakaźnymi czy uszkodzeniami tkanek. Zapaleniu najczęściej towarzyszą zaczerwienienie, obrzęk tkanek, ból, pieczenie, swędzenie a w konsekwencji pogorszenie funkcji w miejscu zapalenia.

Niedawno odkryto w jagodzie kamczackiej irydoidy, związki o działaniu przeciw zapalnym, które bardzo rzadko występują w owocach. Kwas loganowy, którego jest w niej najwięcej wykazuje właściwości hamujące proces zapalny. (Karłowicz-Bodalska 2017).

Wysoka zawartość irydoidów w haskap może wzmacniać efekt antyoksydacyjny polifenoli, a szczególnie antocyjanów w niej zawartych. (Kucharska AZ 2017).

HASKAP W KOSMETOLOGII

Antocyjany, w które bogata jest jagoda kamczacka, to grupa flawonoidów, które stymulują
syntezę kolagenu i elastyny. Ponadto związki te są znane ze swojej zdolności do zwiększania
odporności naczyń krwionośnych i zmniejszania ich przepuszczalności oraz wywoływania
efektu przeciwzapalnego.

Oprócz polifenoli, haskap zawiera duże ilości witaminy C, która od wielu lat jest stosowana w kosmetyce na przykład w produktach rozjaśniających skórę w celu kontrolowania produkcji melaniny. Witamina C jest znana z wielu korzyści zdrowotnych. Na przykład przyspiesza ​produkcję kwasu hialuronowego i promuje syntezę kolagenu. Stosowana jest w kosmetykach dla skóry dojrzałej, wspiera ochronę skóry przed fotostarzeniem, wzmacnia ją i uelastycznia.

Haskap zawiera jeszcze inne witaminy, a szczególną uwagę należy zwrócić na nikotynamid, silny przeciwutleniacz, który redukuje zmarszczki, chroni barierę skórną, a ponadto dodatkowo poprawia strukturę i koloryt skóry. Witamina H, również występująca w jagodzie kamczackiej, ma właściwości przeciwstarzeniowe i spowalnia produkcję sebum. Jeszcze jeden składnik, kwas pantotenowy, stymuluje wzrost i regenerację komórek oraz przyspiesza syntezę białek i lipidów (Klimaszewska E 2021).

Dodatkowo ekstrakty jagody kamczackiej wykazują działanie przeciwbakteryjne (Kula 2013)

MASECZKA Z HASKAP NA POPRAWĘ KONDYCJI SKÓRY

Nieodpowiednie nawilżenie skóry może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. U osób z suchą skórą, nawet minimalna ekspozycja na czynniki drażniące może prowadzić do podrażnienia skóry. W większości przypadków u takich osób pojawia się czerwona, szorstka skóra lub małe pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym. Takie objawy skórne zwykle powodują swędzenie, pieczenie, a w niektórych przypadkach także ból. Dlatego też odpowiednie nawilżenie skóry jest niezwykle ważne.

Zbadano wpływ ekstraktu z haskap na poziom nawilżenia skóry. Badanie na 50 kobietach w wieku 35-40 lat wykonano aplikując na skórę na 10 minut maseczkę. Następnie po jej spłukaniu oceniano po dwóch godzinach nawilżenie skóry i wzrosło ono o 30% w maseczce zawierającej 0,9% ekstraktu. Wyniki testów potwierdziły, że im więcej było ekstraktu z jagody kamczackiej w maseczce kosmetycznej tym większy uzyskano stopień nawilżenia skóry (Klimaszewska E 2021)

Maseczka BioHaskap zawierająca 10% ekstraktu z jagody kamczackiej została przebadana na 20 kobietach. Testy aplikacyjne wykazały zwiększenie elastyczności, efekt rozjaśniający, nawilżający oraz działanie łagodzące ( badania Nutracevit).

Ponieważ haskap jest nowym składnikiem w kosmetologii przeprowadzono również badania dermatologiczne płatkowe z udziałem 30 probantów. U żadnej z 30 badanych osób nie odnotowano dodatnich odczynów po aplikacji produktu. Badany produkt nie wykazuje działania drażniącego i uczulającego w kontakcie ze skórą. (badania Nutracevit)

Z wielką dumą prezentujemy Państwu nasz pierwszy produkt kosmetologiczny, efekt 3 lat pracy, która zaczęła się praktycznie od zera, bo jest to surowiec nieznany w kosmetologii, wymagała wiele badań, testów i przede wszystkim wytrwałości z naszej strony. I oto jest:

Maseczka – peeling z jagodą kamczacką​

Maseczka-peeling zwieńczająca dzień, przeznaczona do pielęgnacji każdego typu skór y, w szczególności zmęczonej, pozbawionej elastyczności. Bogata w naturalne składniki roślinne – w tym aż 10% ekstraktu z jagody kamczackiej (Lonicea Caerulea ), która wykazuje działanie antyoksydacyjne dzięki zawartym w niej antocyjanom. Regularnie stosowany delikatny peeling połączony z masażem twarzy wykonany po 20 minutach od aplikacji maseczki wpłynie na skórę łagodząco, nawilżająco, poprawi jej elastyczność i da efekt rozjaśnienia. Po każdej aplikacji kojący zapach kardamonu, paczuli i mandarynki będzie towarzyszył Ci przez resztę wieczoru.

Sposób użycia: Na oczyszczoną skórę twarzy zaaplikuj produkt. Po 20 min zwilżonymi wodą dłońmi delikatnie masuj skórę do wytworzenia pudroworóżowej emulsji. Następnie spłucz produkt letnią wodą. Produkt stosuj 2-3 razy w tygodniu.